Młoda Para siedząca przy stole weselnym.

 

Skoro czytasz ten poradnik to zakładamy, że właśnie nie dawno się zaręczyłeś/aś. Nasze gratulacje! 😍 To wielki krok w życiu każdej pary i początek wspaniałej, choć niełatwej przygody związanej z organizacją ślubu i wesela. Tak, organizacja Tego Dnia nie należy do rzeczy lekkich i doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że czas ten pełen jest rozterek, niepewności i stresujących sytuacji. Jako osoby mające styczność ze ślubami niemal co tydzień, postanowiliśmy napisać krótki poradnik dotyczący tego, od czego właściwie zacząć przygotowania, ile czasu będziecie na to potrzebować i na co zwrócić szczególną uwagę, aby wybór okazał się trafny. Zapraszamy do czytania!

Porada: Nie zaczynaj od wyboru daty ani sali!

Popularną i niezwykle często powtarzaną opinią dotyczącą pierwszego etapu organizacyjnego jest ta, że trzeba zacząć od daty i zarezerwować salę. Tymczasem nie jest to prawda, a planowanie ślubu i wesela powinno rozpocząć się raczej od ustalenia budżetu i wstępnej listy gości! Jeśli tego nie zrobicie, wybór sali może okazać się nietrafiony. Uwierzcie, że czasami nasze wyobrażenia o wielkości wesela nie koniecznie pokrywają się z rzeczywistą liczbą osób, które ostatecznie zaprosicie. W takiej sytuacji nie łatwo o błąd, który może skutkować brakiem odpowiedniej ilości miejsca dla wszystkich gości lub wręcz przeciwnie – uczuciem pustki na zbyt dużej sali. 

Wskazówka: Po policzeniu liczby wszystkich zaproszonych gości, odejmijcie od niej około 20-30% miejsc. Uwierzcie, wszystkie pary, z którymi rozmawiamy, przyznają, że wiele zaproszonych odmawia przyjścia i wesele okazuje się zawsze nieco mniejsze, niż lista zaproszeń. 

Kolejny błąd to brak ustalonego wcześniej budżetu. Wesele to dziś ogromne koszty, a ceny za talerzyk w różnych salach czy kateringach mogą od siebie różnić się nawet o 200 złotych. Warto pamiętać także o innych wydatkach, których jest naprawdę wiele: dekoracje, muzyka, fotograf, suknia i garnitur, alkohol, atrakcje, prezenty dla gości itd. Warto plus minus przewidzieć, jakie koszty możecie maksymalnie ponieść i ustalić widełki cenowe za każdego usługodawcę. 

Wybór pierwszy: Wymarzona sala

Kiedy wiecie już, jak duże będzie wasze wesele i jaki budżet jesteście w stanie na nie przeznaczyć, możecie przejść do wyboru sali. Tak, wiemy… Pewnie myśleliście, że teraz będzie wybór daty. Ale uwierzcie, o ile nie zależy wam na jakimś konkretnym, symbolicznym dniu, o wiele lepszym i łatwiejszym sposobem jest dostosowanie daty do dostępności miejsca na Waszej wymarzonej sali!

Jak dokonać wyboru? Przede wszystkim rozsądnie. Odrzućcie na starcie te sale i restauracje, które nie są w stanie pomieścić waszych gości. Następnie zróbcie listę tych, które są odpowiednio duże i znajdują się w odległości maksymalnie 30 km od miejsca ceremonii. Pamiętajcie, że zbyt duża odległość może nastręczać problemów logistycznych. Wybierzcie się osobiście do każdej z nich i poproście o przedstawienie oferty.

Wskazówka: Wybierając salę, warto także wziąć pod uwagę style i motywy przewodnie, które wam się podobają. Jeśli bliższy jest wam styl boho lub rustykalny, zrezygnujcie z sal z wystrojem glamour (i odwrotnie 😉). Takie podejście pomoże utrzymać wam spójną wizję, a dodatkowo doda przyjęciu autentyczności i niesamowitego klimatu. 

Sale weselne w okolicy Jasła i Krosna są niezwykle zróżnicowane. Jedne mają nowoczesny i elegancki wystrój, inne bardziej rustykalny i nostalgiczny. Z pewnością warto zwrócić uwagę także na otoczenie sali, np. czy goście będą mieli miejsce do odpoczynku na świeżym powietrzu oraz czy jest gdzie zrobić rodzinną sesję. 

Jak pytać o ofertę sali, aby uniknąć niedomówień? 

Dla wielu z nas własne wesele jest pierwszą imprezą, którą organizujemy w restauracji. Stąd też nie zawsze wiemy, na co zwrócić uwagę pytając o ofertę. Często kierujemy się ceną, nie pytając nawet co dokładnie ona zawiera, a uwierzcie – oferty są naprawdę różne i nie zawsze tania opcja jest korzystniejsza. 

Koniecznie omówcie takie aspekty, jak: 

  • ilość ciepłych posiłków,
  • sposób podania obiadu i ilość rodzajów mięs do wyboru,
  • ilość i rodzaj przystawek,
  • ilość i markę napojów gazowanych,
  • możliwość podania napojów ciepłych,
  • obecność w ofercie deseru i ciast,
  • możliwość i koszty ustawienia dodatkowych szwedzkich, wiejskich lub słodkich stołów,
  • limity i dopłaty,
  • obecność tzw. korkowego,
  • możliwość podania własnego alkoholu lub ciast i tortu z zewnętrznej cukierni,
  • obecność dekoracji lub możliwość wynajęcia dekoratorki z zewnętrznej firmy,
  • obecność dopłat “za brakujących gości” (niektóre sale ustalają minimalną liczbę gości i w przypadku mniejszych wesel inkasują dopłatę za brakującą ilość miejsc). 

Dajcie sobie dwa-trzy dni na spokojne rozważenie ofert i zastanowienie się, na jakiej sali widzicie się w Tym Najważniejszym dla Was Dniu! Następnie podpiszcie umowę z dbałością o to, aby zawierała ona wszystkie szczegóły i ustalenia. Nie powinniście godzić się na obiecywanie na tzw. gębę, gdyż po upływie długiego czasu z pewnością nikt nie zapamięta takich ustaleń, a Wy możecie spotkać się z rozczarowaniem. 

Następnie: Muzyka i Fotograf z Kamerzystą

Kiedy zaklepaliście już termin na sali, warto rozejrzeć się za zespołem/DJ’em, a także obsługą Foto-Video. Ci usługodawcy są zazwyczaj zamawiani z dużym wyprzedzeniem czasowym, a więc zostawianie tego na ostatnią chwilę może generować problem z dostępnością tych najlepszych. 

Jak wybrać oprawę muzyczną na ślub?

Wybierając oprawę muzyczną na swoje wesele, rozważcie różnorodne opcje, takie jak tradycyjny zespół weselny lub DJ na wesele. Zastanówcie się, jaki klimat chcecie stworzyć podczas przyjęcia, jaki jest Wasz gust muzyczny, jak również czy chcecie, aby zostały przeprowadzone jakieś zabawy. 

Wskazówka: Warto wybierać lokalnych DJ’ów i zespoły z bliskich Wam okolic. Oni doskonale znają nasze tradycje i sposób prowadzenia wesela (mało kto zdaje sobie sprawę, że w zależności od regionów polskie wesela potrafią się mocno różnić). Powinniśmy wziąć pod uwagę także wiek i preferencje gości tak, aby każdy mógł zatańczyć, choć kilka kawałków i tym samym dobrze się bawić. 

Ustalcie budżet na oprawę muzyczną i poszukajcie wykonawców, którzy nie tylko się Wam podobają, ale również mieszczą się w Waszych finansowych możliwościach. Można popytać o referencje i opinie od znajomych, którzy mieli już doświadczenie z danym zespołem weselnym lub DJ-em. Nie zapomnijcie o formalnościach, takich jak podpisanie szczegółowej umowy. 

Jak wybrać fotografa i kamerzystę?

Tutaj moglibyśmy powiedzieć naprawdę dużo, ale postaramy się Was nie zanudzić i 

poruszyć tylko te najważniejsze kwestie. Przede wszystkim dokładnie obejrzyjcie portfolio i sprawdźcie, czy dany styl zdjęć/filmu się wam podoba. Nie można oczekiwać, że fotograf robiący zdjęcia w ciepłej kolorystyce nagle zrobi dla Was wyjątek i wykona je w naturalnych barwach z małą ilością obróbki. Stąd też pytajcie o ofertę tych, których styl jest bliski dla Waszego gustu. 

Sprawdźcie także wiarygodność firmy: poszukajcie opinii, zobaczcie ile par jest w portfolio i czy prezentowane zdjęcia nie pochodzą jedynie z sesji stylizowanych z modelami. Może to niestety świadczyć o zupełnym braku doświadczenia, co przerodzi się w słabej jakości materiał. 

Wskazówka: Warto także wziąć pod uwagę takie aspekty, jak łatwość kontaktu. Pamiętajcie, że ta ekipa będzie z Wami współpracować przez cały dzień i dobrze byłoby odbierać na tych samych falach. To oni powinni być dla Was, nie odwrotnie 🙂. 

Zapytajcie, ile zdjęć i jaki czas filmu otrzymacie, a także jakie dodatkowe aspekty zawiera oferta (np. ujęcia z drona, plener w innym dniu, galeria dla gości, album, pendrive, teledysk itp.).  Nie bez znaczenia jest także czas oczekiwania na gotowe materiały. U nas jest to około 2 tygodnie do miesiąca, a niestety u niektórych czeka się nawet pół roku. Uwierzcie, że zdjęcia cieszą najbardziej wtedy, kiedy emocje związane z weselem są wciąż silne. 

Oczywiście jak w każdym wypadku, tak i tutaj należy dokładnie przeczytać zapisy umowy i zadbać, aby znalazły się w niej wszystkie ustalenia.

Pierwsze kroki w planowaniu ślubu i wesela za Wami – Co dalej?

Lista gości, budżet, sala, muzyka i foto-video – to z pewnością zestaw aspektów, o które należy zatroszczyć się na początku planowania ślubu i wesela. Kiedy już mamy je zaklepane, można lekko odsapnąć i na spokojnie podejść do reszty rzeczy, które są niezbędne na weselu (dekoracje, stroje, zaproszenia, prezenty dla gości itd.). Warto także na kilka miesięcy wcześniej pójść do księdza, aby zaklepać godzinę ślubu, gdyż w większych miejscowościach może odbywać się więcej ślubów tego dnia, przez co może okazać się, że wymarzona godzina zostanie zajęta przez inną parę. 

Pamiętajcie, aby wszystkie decyzje podejmować razem. Być może będą próbować się wtrącać osoby trzecie, ale zachowajcie spokój i rozsądek. “Tak” dla porad, “nie” dla prób wymuszenia czegoś. Ślub ma być dniem pięknym i świętem miłości, a nie czasem kłótni i stresów. Na zapominajcie więc o tym, co w tym wszystkim jest najważniejsze! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *